Glutensiz Tarifler Atölyesi - 08 Kasım

Etkinlik Kodu: 08112019

Bu atölye, tercihini glutensiz beslenmeden yana kullananlar, çölyak hastaları veya yakınları başta olmak üzere, “Glutensiz Tarifleri” merak eden 18 yaşından büyükler içindir. 

Etkinlik; 08 Kasım 2019 tarihinde 09:00 - 16:00 saatleri arasında gerçekleşecektir. 

Yer: Gastronomi Marka Akademisi(Konum için tıklayın)  / Alsancak Stadı Durağı’na Tramvay veya otobüs ile ulaşım mümkündür. 

1 adet atölye satın alımı bir kişinin katılımı için geçerlidir.
Katılımcılar tek kişilik istasyonlarda çalışacaklardır.
Etkinlik günü katılımcıların, faturalarını ibraz etmeleri gerekmektedir. 

Dr. Oetker Deneme Mutfağı Uzmanları'nın şefliğinde düzenlenen atölye Dr. Oetker Gıda San ve Tic. A.Ş. tarafından düzenlenmektedir. 

Atölyede hangi tarifler hazırlanacak?

Glutensiz Lahmacun
Glutensiz Baklava
Glutensiz Ağlayan Pasta
Glutensiz Kurabiye

Glutensiz Tarifler Atölye’mizin yer alacağı mekanın koşulları olası gluten bulaşılarına karşı gerekli önlemler alınarak düzenlemiştir. Bununla birlikte, etkinlikteki içerikler daha önce gluten içeren gıdaların hazırlandığı mutfakta ve ekipmanlarla yapılacağı için olası bulaşılara karşı gerekli temizlikler yapılmış olmakla beraber, etkinliğin asıl amacı glutensiz tariflerin hazırlığına dair bilgiler sunmaktır. Etkinlik mutfağında hazırlanan yiyeceklerin katılımcılar tarafından tüketilmesi kendi tercihleridir. 

Atölye programı hakkında daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edin.

Alınan etkinlik hizmetinin iptali ve ders değişikliği yapılamamaktadır.
Dr. Oetker Türkiye, gerekli gördüğü durumlarda atölye içeriği, zamanı, yeri ve katılımcı sayısı ve profili hakkında değişiklik yapabilir.

Süre : 1 gün

Mekan : Gastronomi Marka Akademisi

125.00 TL